Araç kazaları için yeni yerli bir önlem!

Araç seyir halinde iken şerit ihlali, sürücü için dalgınlık uyarısı gibi ciddi önemlerin yer aldığı bu projeyi TÜBİTAK aracılığı ile yerli olarak üretilecek.

Yol ve yolcu güvenliği için TÜBİTAK çağrı yaptı. Bununla birlike sürücü dalgınlık sistemi, şerit ihlal uyarısı gibi teknollojileri üreten geliştiren firmalara destek verileceği duyuruldu. Projenin maximum rakamı 3 milyon TL olarak belirlenmişken ortak olunacak projelerde ise 4 milyon TL’ye de çıkabileceği söyleniyor. TÜBİTAK’ın çağrısı üzerine böyle projelerin desteklenmesi bekleniyor.

 

 

Çağrı ile birlikte İleri Sürüş Destek Sistemlerinin test gibi işlemlerden geçerek gömülü tasarımı hedefleniyor. Proje kapsamında İSDS için gerekli olan yazılım ve donanım için altyapı hazılanıcak. Ayrıca da kör nokta uyarış, şerit ihlali, yaya uyarısı gibi sistemlerininde aynı çalışmalar doğrultusunda geliştirilecek.

En önemlilerinden birisi de sürücü dalgınlık uyarı sistemi, sinyalizasyon, trafik işareti, gece sürüş desteği, akıllı far yanal kayma kontrolü, elektronik  kararlılık, çarpışma uyarısı, devrilmeyi engelleme ve acil fren sistemi gibi özelliklerinde bu geliştirmeler ile birlikte aynı şekilde odaklanılacak.

 

 

TÜBİTAK çağrısı kapsamında bulunmayan konularu da belirlediler. Bununla birlikte entegrasyon, montaj gibi projeler destek kapsamında sayılmayacaktır. Yazılımı geliştirmeye dayalı projeler de bu tarz konular destek kapsamına alınmazken, Ar-Ge çalışması ve tasarım faaliyetleri de TÜBİTAK çağrısı kapsamı dışında olacaktır. TÜBİTAK çağrısında araç üreticisi olan bir firma ile ortak çalışma yürütülmesi öneriliyor. Araştıma merkezleri ve üniversitelerle bu tarz projelere öncülük verileceği belirtildi. Projelerin çıktıları ise uluslararası standartlarda olmasına yer verildi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin