Motor Yenilemek Ne demektir ? Motoru yenilenmiş  araç alınır mı?

Rektefe ve yarım rektefe ne demektir?  Hangi durumlarda motor yenileme olur. Motoru yenilenmiş araçlara güven olur mu? Bu tarz araçlar alınır mı? Gelin birlikte haberimizde bu konular hakkında bilgi sahibi olalım.

Motor Yenileme ve Rektefe

Bilindiği üzere tüm otomobil parçalarında olduğu gibi aracın motor bölümünde bulunan ekipmanlarında bir ömrü vardır. Belli bir kullanımdan sonra uğradıkları aşınma sürtünme vs durumlardan dolayı belli bir Km’ye ulaştığında bu araçlar eskiden sağlamış oldukları performansı sergileyemezler ve arıza belirtir hatta yolda bile bırakır hale gelir.

 

Motor Yenileme

 

Motoru yenilemek deyince  motor bölümünün komple çıkartılıp değiştirilmesi demek değildir. Motorun iç kısmında bulunan aşınarak ve sürtünerek hasar görmüş parçaların yenilenerek değiştirilmesi demektir. Değişim sağlanırken sadece motorun iç kısmında yer alan parçalar değil enjektörler, hava emme sistemleri gibi diğer parçalarda değiştirilmektedir. Genelde Motor içerisinde önemli olan başlıca parçalar motor bloğu, krank mili, silindir kapağı, sibop, egzoz ve pistonlar kesinlikle elden geçirilirmektedir.

 

Motor Rektefe

 

Peki Motoru Yenilenmiş Alınır mı?

Motoru yenileme işlemi ve deyince dikkatli ve bilinçli olarak işinden çok iyi anlayan ustaların yapması demektir. Bu işlem yapılırken küçücük bir hata da ilerde daha büyük sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Küçük hesaplamalarla ve milimetrik detaylarla yapılmalıdr. Aksi takdirde motor ömrü azalmaktadır. İşinin ehli ustalarca özenli bir biçimde motor rektefesi yapılmış araçlar uzun ömürlü kullanılabilmektedir. Eğer rektefe olmamış Km’si çok yüksek bir araç alırsanız motor ömrü azalmış ve yıpranmış demektir çok riskli bir durumdur. Kesinlikte motor parçaları kontrol edilmeli ve tüm testleri ve expertiz kontrolü yapılmalıdır.

9 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin