Yeni Hyundai Sonata’nın geçen yıl ki Hyundai Le Fil Rouge konseptinden önemli miktarda ilham aldığını görüyoruz.

Cenevre Otomobil Fuarı 2019 birçok otomobilin tanıtımı için ev sahipliği yapıyor. Bu otomobillerden bir tanesi de Türkiye’de 2011 yılından bu yana göremediğimiz D segmenti Hyundai Sonata yeni jenerasyonu tanıtıldı. Tanıtımı gerçekleştirilen Sonata hem tamamiyle farklı bir tasarıma bürünmüş hem de boyutları da değişmiş.

İlginizi Çekebilir: 2019 Renault Clio Tasarımı

 

 

Otomotiv Hyundai, yeni Sonata modelinde sportiflik ve akıcı tasarım gibi vaatlerini kesinlikle tutmuş görünüyor. Çünkü model 4 kapılı bir coupe görünümünü yakalamış gibi görünüyor. Geçen yıl ki Le Fil Rouge adlı konsept de bizlere yeni Hyundai Sonata’nın bu şekilde görüneceğinin ipuçlarını vermişti.

Hyundai Le Fil Rouge konseptini tam bir yıl önce Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Yani fuarlardaki konseptlerin her zaman abartılı ve gerçekçi olmayan otomobiller olduklarını düşünmemiz gerektiğini bir kez daha görüyoruz.

Amerika gibi ülkelerde çokça tutulan sedan otomobil Hyundai Sonata, yeni jenerasyonunda 30 mm kadar alçalmış, 25 mm genişlemiş ve 45 mm uzatılmış. Yani kısacası model sportifleşen tasarımını değişen boyutlarıyla da desteklemiş. Aks mesafesindeki 35 mm’lik artış da arka yolcular için daha iyi bir hacim sunulacağı anlamına gelmektedir.

 

 

Ayrıca da kabin kalitesi eski nesile göre gözle görülür derecede artırılmış ve araç daha lüks hale gelmiş. Kabinde bulunan satin krom malzemeler, ambians aydınlatmaları ve bolca deri döşeme de lüks algısını hissettiriyor.

Firmanın yapmış olduğu açıklamada her yeni araç için mutimedya ekranlarını büyütmenin ve fazla büyük ekranlar sunmanın gerekli olmadığını söylüyor. Daha büyük multimedya yerine daha makul boyutlarla konsol ile bütünleşmiş bir ekrana yer veriliyor. Model vites konsolunun kaldırılıp yerine düğmelerin getirilmiş olması da konsolda biraz yer açılmasını sağlamış.

 

 

Yeni Sonata’da akıllı telefonların NFC adlı yakın bağlantı özelliği sayesinde birer araç anahtarına dönüştürülebileceğini de belirtiyor. Tüm bunların yanında ek olarak yeni Hyundai Sonata’nın Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığını fakat sergilenmediğini belirtelim.

İlginizi Çekebilir: Jeep Renagede ve Jeep Compass Modellerinin Hibrit Versiyonları Tanıtıldı

Model gelecek ay New York Otomobil Fuarı’nda canlı olarak sergilenecektir. Bu durum çok mantıklı görünüyor. Çünkü Sonata modelinin en yüksek satış rakamlarına ulaştığı ülke Amerika olduğunu biliyoruz. Önemli bir not Sonata Avrupa’da pek satılan bir otomobil değil, zira Avrupa ülkelerinde Sonata yerine Hyundai İ40 modeli tutulmaktadır.

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin