Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen mini torba kanun teklifi ile trafik kurallarının ihlallerinde verilecek cezalar belli oldu.
İşte yeni trafik cezaları:
Ehliyet ve plaka olmadan araç kullananlar eğer araçları ile makas atarslarsa, ters yönde araç sürerler ise, emniyet şeridini ihlal ederler ise, abartılı egzoz kullanırlarsa ve çakar kullanan sürücüler ile çalışma izni bittiği halde yolcu taşıyanlar ve sol şeridi sürekli işgal eden kamyon sürücülerine 1002 TL para cezası verilecektir.
Ve özellikle gençlerin çok sevdiği trafikte drift ya da spine 5010 TL para cezası verilecektir.
Hurda aracından bir şekilde vazgeçemeyip aracını trafikte kullananlara 2018 TL para cezası geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sıfır mı ikinci el mi araba almalı?

Hız sınırını yüzde 10 ile 30 oranında aşana 235 TL, yüzde 30 ve 50 oranında aşanlara 488 TL, yüzde 50’den fazla aşana ise 1002 TL para cezası verilmesi kesinleşti.
Aracının muayenesini yaptırmayıp bu şekilde yola çıkan sürücülere, direksiyondayken cep telefonu ile konuşanlara ve trafik ışıklarına uymayıp kırmızı da geçenlere 235 TL para cezası verilmesini ön gören yasa meclisten geçerek yasalaştı.
Yayaların geçiş hakkına riayet etmeyene ve emniyetsiz raporu verilen araçları ile trafiğe çıkanlara 488 TL para cezası verilecek.
1 sene içinde 3 defa kırmızı ışık kuralını ihlal eden sürücüye 30 gün, 6 defa kırmızı ışık ihlali yapan sürücüye 45 gün, 9 kez ışık ihlali yapan sürücünün ise 60 gün süre ile ehliyetlerine el konulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Suv ve Jeep Farkı Nedir? SUV’un Avantajları, Dezavantajları…

1 yıl içerisinde beş kez hız sınırını ihlal eden sürücünün, sürücü belgesi 1 yıl süreyle alınırken 5 yıl içinde bu kapsamda sürücü belgesi ikinci kez geri alınan sürücülerin ise, sürücü belgesi tamamen iptal edilecek.
Kırmızı ışık ihlali nedeniyle iki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlara ise ayrıca, psikiyatri uzmanının muayenesinden geçme zorunluluğu olacak.

Sıfır km araç, 2019 Ford Focus, ikinci el araba ve sahibinden ikinci el araçlar için sıfıraraçal.com web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin