BMW M140i test sürüşüne başlıyor ve bu modeli özellikle öne çıkacağa benziyor.

Henüz bilinmeyenler için, BMW, piyasada sadece arkadan çekişli kompakt araçlar sunmayacak. Hayır, 1 Serisinin gelecekteki bir jenerasyonunu atlamayacak, sadece bir FWD mimarisine dayalı olarak olarak değiştirecektir.

RWD’den FWD’ye geçiş, yine de kullanıcılar tarafından aranan birtakım doğal faydalarla birlikte gelse de, nedenler yine de maliyetle ilgili.

2018 BMW M140i fotoğrafları

Elbette, genellikle her BMW 1 Serisinde bulunan Aşil topuğu hakkında konuşuyorum, hangi nesilde olursa olsun – yoğun bir şekilde uzamış iç mekânı. Kompakt bir araçta uzunlamasına değil, enine bir motoru daha ucuza almanın yanı sıra daha ucuzdur. Daha az kaput uzunluğu ve arkaya doğru hiçbir şanzıman tüneli daha fazla yolcu alanına ve daha büyük bir bagaj bölmesine dönüşür.

Öte yandan, bir sonraki 1 Serisi jenerasyonda yer alan motorların birçoğu da bir dört tekerlekten çekiş sistemi ile eşleştirilecek ve bu da aslında bir aktarma tüneli aracın üzerinde yer alacaktır. Yine de, içeride çok daha büyük olacak, bu kesin.

BMW M140i

Motorlardan bahsetmişken ve daha önce bahsettiğim dezavantajlara geri dönerken, 2020 1 Serisi de kendine özgü özelliklerinden biri olan düz altı güçlerini kaybedecek. BMW sadece BMW Motorrad bölümü için minyon düzlemde enine düz altı yapar , ünlü 3.0 litre bir FWD arabanın altına sığmaz.

Bu, özellikle de RWD-kılığında mevcut BMW M140i’nin M2 ve M240i’nin bu tarafında “saf BMW” ye en yakın modellerden biri olduğunu söyledi.

İki dingilde 50:50 ağırlık dağılımı, arkadan çekişli, ve düz bir altı boyuna, uzunlamasına ve bolca omurgayla donatılmış, hemen hemen her zaman spor araba yapan en iyi malzemelerdir.

Bizim durumumuzda, daha fazla bir Q-araba da var, çünkü münhasır M bitlerinin çoğu arabanın hemen hemen her tarafında süslenmiş oldukça fazla sayıda M rozetine rağmen aslında metalin altında bulunuyor.

Sürüş hissinin ne istenirse çağrılmasına kesinlikle izin verilse de, bunun bir M Performance modeli değil, gerçek bir M araba olduğunu unutmayın.

Turboşarjlı 3.0 litrelik ön cephesi, öncülüğün daha güçlü olmayan bir evrimi değildir. Bu, ön cepheli olmayan M135i’ye takılmıştır, ancak yeni bir motordur. Dahili kod adı B58, BMW motorlarının en son modüler ailesine dayanıyor ve N55 selefini neredeyse her açıdan çalıştırıyor.

340 beygir gücü ve muslukta 500 Nm’ye (369 lb-ft) kadar tork ile M140i, düz bir çizgide yarın olmadığı gibi dipleri taşıyabilir, ancak xDrive dört tekerlekten çekiş versiyonu bu konuda daha yeteneklidir. .

En yüksek hızı Alman Gentlemen Anlaşması uyarınca 250 kph (155 mil / sa) ile sınırlıdır, ancak M140i’nin hareket ettiği 0-100 kph (62 mph) hızda gitmek için gerekli olan 4.6 saniyedir. XDrive sürümü, daha önce bahsedildiği gibi, daha da hızlıdır, ancak köşelerde gezinmek için açıkça daha iyi olan RWD modeli.

BMW Modelleri

Turboşarj olmasına rağmen, turbo gecikmesi minimumdur ve maksimum tork değerleri 1520 dev / dak’ya kadar 4500 rpm’ye kadar mevcuttur. Geleneksel altı-altı howl ile birlikte, yollar kuru olduğu sürece oldukça yetkili bir hot hatch yapar.

Çok kuru olmadıklarında ve stabilite kontrolü kapatıldığında, torkun bol miktarda yan harekete izin verdiğini düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, sadece xDrive sürümü çoğu piyasada sınırlı bir kayma farkına sahip olabilir, ancak bu parçanın dışında çok fazla kaçıracaksınız.

Test aracımız standart olarak ZF 8HP 8 vitesli otomatik şanzımana standart olarak takılıyordu, bu da genellikle kendi dişlilerini sıyırmama düşüncesiyle kaşlarını çatlatacaktı. Bununla birlikte, BMW’nin motorlar ile iş dünyasındaki bu aktarım arasındaki en iyi eşleştirmeleri yaptıklarını bilmelisiniz, çünkü bunlar, vites değiştirirken aklınızı başınızdan geçen belirli bir yazılımla geliyor.

Ayrıca, manuel bir şanzıman, muhtemelen, manevi selefine, son derece dikkat çekici 1M Coupe’ye çok yakın bir şekilde aracı getirecektir.

Elektrikle çalıştırılmasına rağmen, direksiyon, aldıkları kadar hassastır ve böyle bir çözümden beklediğinizden çok daha fazla geri bildirim sunar. Bu nitelikler, sağ ayağınız viraj alırken biraz daha ağırlaştığı zaman işe yarar, çünkü aracın ön ucunu daha uzun bir güçte ilerlemek istediğiniz yere gönderebilirsiniz.

BMW Fiyat Listesi

Ancak M140i’yi umursamaya yetecek kadar, sadece kapalı yollarda ya da yarış pistlerinde bunu yasal olarak yapabildiğiniz için, A noktasından B noktasına kadar her zamankinden daha hızlı olan bir aracın günlük görevlerinden ne haber?

Eh, onun düpedüz sportif kimlik rağmen, 3 kapılı kılığında M140i, özellikle adaptif M şasi ile donatılmış olduğunda, üç silindirli 118i olarak yaşamak tame gibidir. Orta konsoldaki iki düğme, süspansiyon sertliğini düpedüz peluştan sıcak sporlara benzer bir sertliğe geçirmenize izin verebilir, bu da bu spor M koltuklarını zor virajlarda sarılmanıza karşı koyan sınamalara yerleştirir.

Konfor açısından bakıldığında, sadece 3-kapılı versiyonda zayıf erişime sahip olan arka koltuklarda otururken ve oturma konumuna geçtiğinde oturma pozisyonu sıkışık. Yine de, daha pahalı M240i kardeşinden çok daha geniş.

Daha önce de belirttiğim gibi, M140i’yi M Sport paketi ile donatılmış sıradan bir 1 Serisi’nden ayırt etmek oldukça zordur, ancak bu, bazılarında mutlaka kötü bir şey değildir. Elbette, her bir ön çamurlukta bir M rozeti var ve her bir tekerlekte, ön ve arka tamponlar belirli bir tasarıma sahip ve böylelikle böbrek ızgaraları.

Bu, herkesin bir süpermarket park alanına girdiğinizde kalabalıkları çeken bir sıcak kapak istediği için ince karakterini modelin güçlü noktalarından biri olarak görüyorum. Bazı açılardan, M140i bu yüzden koyun giysilerindeki bir kurt gibidir ve bunlar hakkında düşünürseniz en korkunç kurt türüdür.

Elbette, 1 Serisinin üçüncü kuşağının M140i halefinin olması bekleniyorve muhtemelen mevcut modelin etrafındaki kâğıt üzerindeki performansla ilgili daireler çizecek. Ama asla bir milyon yıl içinde, RWD 1 Serisinin ruhunu ve sürüş hissini, özellikle de M Performance kılığında, türünün sonunu taşıyacak.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin