2017 yılında yavaş yavaş sonlara doğru geliyoruz. 2017 yılında otomobil dünyası bir önceki yıla göre neredeyse yerinde saydı diyebiliriz. 2017’nin ilk 10 ayında en çok satan ticari araçlar hangileri, bu araçların öne çıkan özellikleri neler, kaç paradan alıcı buluyorlar ve ne kadar sattılar? İşte bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

2017’nin en çok satan ticari aracı Ford Courier oldu. 21504 adetle kendi liginde satış şampiyonluğu yaşayan Courier’ in bu başarısının altında yatan özelliklere gelin birlikte bakalım.

FORD COURİER (1.5 TDCİ TREND ) ÖZELLİKLERİ

İlk olarak sizlere Ford Courier’in yakıt tüketiminden bahsedelim. Araç’ın ortalama yakıt tüketimi 4.1 lt. Bu yakıt tüketiminin oldukça ekonomik olduğu söylenebilir. Bagaj hacmine bakacak olursak 648 lt ’lik bir bagaj hacmine sahip olması bizlere oldukça geniş bir alan sunuyor. Tabi ki ticari araç sınıfında olduğu için bu hacmi olağan karşılıyoruz. Son olarak’ ta araç’ın sürüş donanım desteklerini incelediğimizde araç kullanımın da sürücüye iyi diyebileceğimiz düzeyde rahtlık sunuyor.

Ticari araç liginde ikinci yine Ford’dan geldi. Ford Transit Custom 20586 adetlik satışı ile zirveyi zorluyor.

FORD TRANSİT (CUSTOM VAN 2.2 TDCİ 100 PS TREND) ÖZELLİKLERİ

Ford Transit’e aslında Courier’in abisi diyebiliriz. Eğer Courier sizlere küçük geliyorsa Ford Transit düşünebilirsiniz. Transit’in özelliklerine geldiğimizde dikkat çeken özelliği 2.2 Tdci versiyonunda ortalama yakıt tüketiminin 7.0 lt. olması kendi sınıfına göre gayet ekonomik olduğu söylenebilir. Sürüş destek sistemlerinde , yokuş kalkış desteği,denge kontrol sistemi gibi sürüşü kolaylaştıran özellikleri de bünyesinde barındırmakta.

FİAT FİORİNO (COMBİ POP 1.4 FİRE 77 HP) ÖZELLİKLERİ

Fiat‘ın Ticari araç satışında ön plana çıkan modeli Fiorino satış rakamları ile zirveyi zorlayan diğer bir model oldu. Fiorino 18617 adet satış gerçekleştirdi. En çok satan ticari araçlar klasmanında kendine yer edinen Fiorino ailesine geçtiğimiz günlerde 3 üye daha eklendi. Fiorino ailesine benzinli seçenekler ekleyerek aileyi güçlendiren Fiat önümüzdeki günlerde satış rakamlarını oldukça üstlere çıkaracak gibi görünüyor.

Fiorino ’ya baktığımızda bize sunduğu en büyük avantajların başında fiyatının kendi sınıfındaki araçlara göre daha uygun olması geliyor. Yakıt tüketiminde ise ortalama tüketimin 6.9 lt. olduğunu görüyoruz. Bu yakıt tüketimi benzinli bir araç’a göre değerlendirdiğimizde iyi diyebileceğimiz bir tüketim. Fiorino bizlere 500 lt ’lik bir bagaj  hacmi sunuyor . Bu bagaj hacminin kendi sınıfına göre orta seviyede olduğunu görüyoruz.

En çok hangi araçlarla karşılaştırıldılar

Fiat Fiorino Combi ve Ford Tourneo Courier Karşılaştırması

Ford Tourneo Custom ve Renault Trafic Passenger Karşılaştırması

Ayrıca şunlarada bakabilirsiniz:

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin