Soruyu Soran: Oğuzhan Bey

“Merhaba, 2012 model bir Skoda Yeti’ m var. Araç 110-120 km’lerde titriyor. Aracın titremesi neden kaynaklanıyor olabilir? “

Aracın titremesinin birden fazla nedeni olabilir. Ama belirli bir hızdaki titreme sorunu genellikle lastiklerin balans ayarından kaynaklanır. Balan ayarı yapınca sorun genellikle düzelir ancak bazı durumlarda jantlar da yamuk çıkmaktadır. Bu durumda ise eğer jantınız jant press ile düzeltilebiliyorsa düzeltilir, düzeltilemiyorsa jantları değiştirmeniz gerekir.

Sorunuz nezdinde konuyu biraz daha genişletelim.

Aracınızdaki Titreşimin Temel 5 Nedeni Nedir?

  1. Lastik problemleri

Lastik problemini ilk sıraya koymamızın başlıca nedenleri;

  1. Aracın belli hızlarda titreme yapması – lastik balans ayarı gerekir
  2. Lastiklerin yarılması – yeni lastik gerektirir
  3. Dengesiz lastik aşınmaları – lastik rotasyonu gerekir

Bazen lastiklerden ziyade tekerlerden kaynaklı titreşimler oluşur. Bu sebeple yoldaki çukurlara, ıslak çamurlu yerlerden geçerken tekerlerinize tehlike yaratacak bu durumlara karşı dikkatli olun.

Bahsedilen 5 madde tabi ki aracınızdaki titreşimlerin her zaman sebebi değildir. Ancak böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman zihninizdeki bu bilgiler sizi çözüme götürmede yardımcı olacaktır.

2- Titreyen ve  Sallanan Tekerler

Aracınızdaki titreşimleri genellikle direksiyondan hissedersiniz. Bununla birlikte sorunun eksenel bir kaçıklıktan kaynaklandığını düşünsenizde araç uzmanları bunu söylemezler.

İlk olarak sorunun kaynağı tekerlerin sıkıldığı cıvata ve somunların tam veya torkunda sıkılıp sıkılmadığından kaynaklanabilir.

Diğer bir sorun ise tekerleklerin çalıştığı rulman ve yatakları olabilir. Çoğunlukla bu parçaların ömürlük olduğu söylense de aracın nasıl kullanıldığı ile ilgili bir durum söz konusu olduğundan aşınma veya deformasyon oluşabilir.

Diğer bakılacak bir hususta normalin dışındaki araç hareketleri. Aracın spin atmasını, yoldan çıkmasını buna örnek verebiliriz. Bu durum tekerlere zarar verir ve titreşimlere neden olabilir.

3- Fren sorunu

Hissettiğiniz bütün titreşimler fren yaptığınız anda beliriyorsa büyük ihtimalle fren rotorunuz eğri ya da kırık. Disk fren sistemli araçlarda rotor gümüş küresel disk şeklinde parlaktır. Rotor aşırı yüklerde aşınabilir veya kopabilir,  normal şartlarda sürekli yapılan frenlemede aşırı ısınmalara karşı dayanıklıdır.

Tüm bunlara karşı rotor yüzey düzgünlüğü git gide azalır. Fren rotorunu sıkarak aracı durduran kaliper ve fren pedleri bozulmuş rotoru her zamanki gibi kavrayamaz ve bu da titreşime sebep olur.

Eğer onarım konusunda anahtar tutma beceriniz yok ise uzman bir fren ustasına danışmanız fren kondisyonuz hakkında size yardımcı olacaktır.

4- Aks Dingil Problemleri

Araçlarımız dönen ekipmanlardan oluşmaktadır ve dolayısı ile tam perfromans alınabilmesi için kesin ölçümler ve töleranslar gerekmektedir. Çarpma veya herhangi bir kazadan dolayı aksta oluşan burulma, eğrilme belli bir zaman sonra sürtünmelere yol açabilir. Bu problem ile birlikte siz daha hızlı sürdükçe titreşim artacaktır.

Bir diğer problem arka aks-teker sistemine motor gücünü iletim mekanizmasında oluşan problemler. Burada oluşan bir eğrilmede titreşimlere sebep olacaktır.

5- Motordan kaynaklanan problemler

Bazen titreşim veya zangırdama aracınızın motor kaputundan geliyor olabilir. Çünkü aracınızın düzgün çalışması için gerekli olan hava, yakıt veya ateşleme yetersiz kalıyordur. Bulgular aşağıda yazılan maddelerden herhangi birini içeriyor ise motor ile ilgili bir titreşim problemi olduğuna işaret etmektedir.

– Titreme hızlanma esnasında ortaya çıkıyor ise

– Uzun yolculuklarda belirli bir hız aralığında kesik kesik bir titreme oluşuyor ise

– Araba çalıştıktan sonra her şey normalken sonradan titreşim oluşuyor ise

Bu bulgular titreşimin yeni bir buji seti almanın zamanının geldiğini gösteriyor olabilir. Eğer bujiler sağlam ise kabloları kontrol etmekte fayda var.

Bir diğeri ise kirli hava veya yakıt filtresi olabilir. Yetersiz hava emilimi ya da yakıt emilimi kimyasal çevrimi olumsuz etkilediği için yenileri ile değiştirilmelerinde fayda vardır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin