Yasa Onaylandı 16 Yaş ve Üstüne 10 Bin TL Ötv İndirimi

Günlerdir beklenen o mutlu haber sonunda mecliste geçti. Vergi kanunları ile kanun ve kanun hükmünde kararname tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulundan geçti. Bu sayede hurda araç teşviği için ötv indirimi kabul edildi.

Tarih olarak sınırlandırılan bu kanun 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olacak. 16 yaş ve üzeri araçlarda başta otomobiller olmak üzere panelvan tipi araçlar, minibüsler, otobüsler, kamyonetler ve kamyonları kapsayan tasarı da bu tür araçlarını trafikten sildirenlere ve trafikten sildirmiş olduğu aracını imha merkezlerine teslim edenlere, bu şartlarla birlikte aracı ihraç edilmiş ya da imha edilmiş kişilere yeni sıfır alacağı aynı cins araçlarda 10 bin TL’ye kadar ÖTV indirimi teşviği sağlanacak.

 

Antika Araç

 

Türkiye’de toplamda 16 yaş ve üzeri bulunan araç sayısı otomobillerde 4 milyon 300 bin adet, minibüslerde 163 bin adet, ve kamyonetlerde ise bu rakam 779 bin adettir. Bu rakamlara bir de diğer ticari olan araçlar eklendiğinde ise toplamda 6 milyonu bulan bir araç sayısı olduğu belirtiliyor.

 

Eski Araç

 

2018 hurda araç kanun tasarısı için başvurular trafik tescil şubelerinden alınmaya başlanacak. Değerlendirmeler mevcut olan araçlar ve mevcut olmayan araçlar ile çalışma vasfını yitirmiş motorlu taşıtlar için başvuru işlemleri ayrı ayrı değerlendirilmeye alınacaktır.

 

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin